Kalendarz

styczeń

17

środa

Godzina

Projekty

 

Piernikowe pyszności - 22 grudnia 2017r.

Pierniczki bożonarodzeniowe to jeden z wielu wariantów słodkości świątecznych. Ich wypiekanie to wielka frajda nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci. One przecież najbardziej lubią wycinanie z ciasta różnych kształtów. A świąteczne pierniki mają tę zaletę, że mogą przybierać różnorodne formy: od świętych Mikołajów, choinek, bombek choinkowych, po ludziki w świątecznym przebraniu. Wystarczy kilka składników oraz pyszny lukier, aby zrobić słodkie przysmaki na święta Bożego Narodzenia. Dodatkowo, można je udekorować kolorowymi posypkami, bakaliami czy wiórkami kokosowymi. A jeśli chcemy je wykorzystać, jako ozdoby choinkowe, w ciepłych piernikach trzeba zrobić dziurki. A potem wystarczy wyłożyć metalowe puszki świątecznymi serwetkami i otwierać zawsze wtedy, kiedy najdzie ochota na przekąszenie czegoś słodkiego. Można również wykorzystać je jako prezent – tak ozdobione bożonarodzeniowe pierniczki ucieszą każdego. W dniu 22 grudnia w naszej szkole był prawdziwy piernikowy szał. Dzieci młodsze, starsze i te najmniejsze wspólnie z paniami wycinały, lepiły i dekorowały cudownie pachnące pierniki. Zapach rozchodził się po całej szkole. Cudowne chwile spędzone razem, tuż przed świętami. Czy może być lepiej?(autor: Małgorzata Chrościcka)

A my do Betlejem... - 21 grudnia 2017r

W naszym kraju w okresie Świąt Bożego Narodzenia szczególnie znaczenie ma wieczerza wigilijna. Zgodnie z tradycją rozpoczyna się ona, gdy pojawi się na niebie pierwsza gwiazdka. Cała rodzina i znajomi zasiadają wówczas przy suto zastawionym stole. Powinno znaleźć się na nim 12 dań, a pod obrusem garść siana. Przygotowuje się jedno dodatkowe nakrycie, które przeznaczone jest dla niespodziewanego gościa. Obowiązkowo w każdym domu powinna znaleźć się choinka przyozdobiona światełkami i bombkami. Wieczerza rozpoczyna się od podzielenia się opłatkiem, któremu towarzyszą życzenia.  Po spożyciu kolacji i po wspólnym śpiewaniu kolęd przychodzi czas na rozpakowanie prezentów znajdujących się pod choinką. W przypadku, gdy ich tam nie ma należy poczekać na Mikołaja. Wigilie organizuje się również w zakładach pracy, uczelniach i szkołach. I tak też było w naszej placówce. Wspólnie z dziećmi  przygotowaliśmy wigilijny stół. Przykryliśmy go białym obrusem. Naszej uroczystości towarzyszyły jasełka, nad którymi czuwały pani Ewa Zalewska i Krystyna Sęktas. Po odczytaniu tekstu z ewangelii podzieliliśmy się opłatkiem i wspólnie usiedliśmy do stołu. Czas ten upłynął nam w radosnej i ciepłej atmosferze.(autor: Małgorzata Chrościcka)

Mikołajki - 6 grudnia 2017r.

6 grudnia to dzień obdarowywania innych, a szczególnie najmłodszych prezentami. Tego dnia Święty Mikołaj - starzec z długą, białą brodą, ubrany w czerwony płaszcz - pojawia się na ziemi wprost z nieba, by nocą, przez nikogo niezauważony, położyć każdemu coś pod poduszkę. Ten piękny zwyczaj wiąże się z postacią Świętego Mikołaja, który żył naprawdę. Urodził się koło 270 roku w mieście Patara w Azji Mniejszej, jako jedyne dziecko starszych już, bardzo bogatych rodziców. Był wyjątkowo pilnym i zdolnym uczniem. Gdy dorósł, postanowił całe swoje życie poświęcić Bogu i bliźnim. Potrzebującym oddał bez żalu cały swój majątek. Później, jako biskup, zasłynął nie tylko z wielkiej pobożności, ale i z nieopisanej dobroci oraz troski o innych. Jego uczynki zapisano w legendach. Jedna z nich mówi, że pomagał zwłaszcza sierotom, kładąc im nocą pieniądze na parapetach okien albo po prostu roznosił wszystkim dzieciom pyszne miodowe placuszki. W naszej szkole już po raz kolejny zorganizowaliśmy warsztaty mikołajkowe, podczas których wspólnie wykonywaliśmy ozdoby świąteczne. Przy dźwiękach mikołajowych piosenek powstawały wspaniałe dzieła. Tego dnia wydarzyło się coś jeszcze. Odwiedził nas pewien gość. Miał białą brodę, białe włosy i był cały ubrany na czerwono. Czy domyśleliście się, kto to mógł być? Oczywiście, że tak. To Święty Mikołaj postanowił do nas zajrzeć i sprawdzić czy wszystkie dzieci są grzeczne. Na szczęście Święty Mikołaj uznał, że wszyscy zasłużyliśmy na nagrodę i wręczył nam słodki prezent. Obiecał także, że o nas nie zapomni i jeszcze w tym roku szkolnym nas odwiedzi. Już nie możemy się doczekać… (Autor: Małgorzata Chrościcka)

Andrzejkowe Czary Mary - 29.11.2017r.

W Andrzejki jak co roku próbujemy trochę dla zabawy, a trochę serio uchylić rąbka zasłony spowijającej przyszłość. Wróżby to stary jak ludzkość sposób na oswojenie niepewnej przyszłości. Obchodzone w Polsce od kilku pokoleń, nie tracą na popularności, choć trwają nieco w cieniu nadchodzących i wszechobecnych Świąt Bożego Narodzenia. Nasze babcie nie świętowały Andrzejek wspólnie z dziadkami. Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, zresztą zabawa ta miała również nieco inny charakter. Mniej w niej było śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Przez lata zwyczaje się zmieniły, teraz bawimy się wspólnie, wróżąc sobie nawzajem, łącząc te wróżby z konkursami i wesołą zabawą. Wszystko z przymrużeniem oka i "przecież to tylko zabawa", ale... Andrzejki mają niezaprzeczalnie charakterystyczny klimat. Pomysłów na andrzejkowe wróżby jest całe mnóstwo! Kiedyś zaszczytu wróżb andrzejkowych doświadczały tylko panny, a przepowiednie dotyczyły wyłącznie miłości. Teraz wróżą wszyscy niezależnie od wieku, płci i stanu cywilnego i na wszystkie tematy: od uczuć, przez przyszłe zawody, finanse czy szkolne "przewidywania". Również uczniowie naszej szkoły postanowili uchylić rąbka tajemnicy i dowiedzieć się co szykuje im los. Aby dowiedzieć się jakie wróżby towarzyszyły naszym pannom oraz kawalerom podczas andrzejkowej zabawy zapraszamy do galerii zdjęć :)

KONKURS BOŻONARODZENIOWY 2017

 

KONKURS BOŻONARODZENIOWY!!!

 

Drodzy Rodzice i Uczniowie!

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia! Zapraszamy Was zatem do udziału w konkursie świątecznym, tym razem „NA OZDOBY BOŻONARODZENIOWE”, które – mamy nadzieję – zawisną na tegorocznej choince szkolnej. Chcemy, aby w tym roku szkolne drzewko świąteczne wyglądało wyjątkowo, dlatego zachęcamy Was do udziału ww. konkursie. Postarajcie się wykonać ciekawą i estetyczną ozdobę. Jeśli nie macie własnego pomysłu – inspiracją mogą być porady i przykłady zamieszczone w Internecie.

Czytaj więcej: KONKURS BOŻONARODZENIOWY 2017