Kalendarz

wrzesień

18

środa

Godzina

Projekty

 

Spotkanie w Komendzie Powiatowej w Mińsku Mazowieckim - 20.05.2019r.

W poniedziałek, 20 maja grupa 17 uczniów naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym w Komendzie Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim. Po mińskiej komendzie oprowadzała ich sierżant sztabowa Dominika Witek, która na początku pozwoliła przyjrzeć się z bliska pracy funkcjonariuszy na dyżurce. Pani sierżant przypomniała dzieciom sytuacje, w jakich należy dzwonić pod numery alarmowe. Kolejnym miejscem, który zobaczyły był policyjny areszt, a raczej jego główne wejście. Przy drzwiach swoją służbę pełnił policjant, który opowiedział o swojej pracy i o miejscu, które znajduje się tuż za kratami. Niewątpliwie najciekawszym punktem zwiedzania było pomieszczenie techników kryminalistyki, gdzie dzieci zobaczyły jak wykrywa się ślady linii papilarnych. Dowiedziały się także, że nie tylko linie papilarne na dłoniach mogą pomóc w identyfikacji, ale także ślad ucha i ust. Zostali także zapoznani z narzędziami i materiałami, jakich, na co dzień w swojej służbie wykorzystują technicy kryminalistyki. Ostatnim etapem spotkania było oglądanie radiowozu, do którego dzieci mogły wsiąść, uruchomić policyjną syrenę i światła. Spotkanie z funkcjonariuszami, którzy, na co dzień pilnują bezpieczeństwa i porządku, chronią życie i zdrowie ludzi zostanie na długo w pamięci uczniów. Kto wie? Może kiedyś któryś z nich zasili szeregi Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim. Czas pokaże. Autor: Małgorzata Chrościcka

Światowy Dzień Poezji - 21 marca 2019r.

21 marca kojarzy się nam nie tylko z nadejściem wiosny. W tym dniu obchodzimy również Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie". Powinniśmy być dumni, że nasza ziemia zrodziła wielu wybitnych autorów, a polska poezja jest najbardziej cenioną na świecie formą wypowiedzi artystycznej. Erupcja talentów rozpoczęła się w okresie romantyzmu i nieprzerwanie trwa do dziś. Warto tu wspomnieć o takich postaciach jak Jan Kochanowski, Leopold Staff, Juliusz Słowacki i wielu innych, a przede wszystkim o laureatach Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – Wisławie Szymborskiej i Czesławie Miłoszu. 

Czytaj więcej: Światowy Dzień Poezji - 21 marca 2019r.

„Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty” - 21 marca 2019r.

 

„Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis
Zapachniało, zajaśniało wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty”

Marek Grechuta

Czytaj więcej: „Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty” - 21 marca 2019r.

II etap zbiórki makulatury - 25-28 marca 2019r.

Rusza kolejna zbiórka makulatury. Akcja trwa w dniach 25-28 marca 2019r. Podpisane (klasa i numer z dziennika) i powiązane paczki należy przywieźć  bezpośrednio do szkoły w Kałuszynie na plac szkolny przy śmietniku w godzinach od 8:00 do 14:30. Wszelkie pytania prosimy kierować do pani Małgorzaty Chrościckiej. Przypominam również, że trzy osoby, które przyniosą najwięcej makulatury otrzymają nagrody rzeczowe.