Kalendarz

kwiecień

6

poniedziałek

Godzina

Projekty

 

Sprzątanie Świata - 20 września 2019r.

"Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" - pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja ekologiczna "Sprzątanie Świata", do której już po raz kolejny aktywnie przyłączyli się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Odpowiadając na hasło kampanii zorganizowaliśmy w szkole warsztaty recyklingu. Aż trudno sobie wyobrazić, na ile sposobów można wykorzystać zużyte plastikowe korki i butelki, tekturowe pudełka i wytłaczanki, czy stare gazety. Zajęcia miały na celu pokazanie uczniom, jak w twórczy sposób nadać drugie życie przedmiotom, które mamy na co dzień w domu, a które normalnie trafiłyby do kosza. Połączenie ekologii ze sztuką, przy wykorzystaniu "śmieci - surowców", pozwoliło uczniom w kreatywny sposób wyczarować nowe przedmioty. Mamy nadzieje, że podczas zajęć uczniowie przekonali się, że do zabawy można stworzyć zabawki, których wyprodukowanie nie powoduje zanieczyszczenia środowiska, a także rozwinęli swoją świadomość ekologiczną oraz zamiłowanie do bycia "EKO".W tym dniu nie mogło zabraknąć również ekipy sprzątającej.W dniu 20 września  uczniowie naszej szkoły w towarzystwie nauczycieli ochoczo wzięli się za sprzątanie terenu wokół szkoły, a następnie wyruszyli  na wycieczkę do okolicznego lasu w celu sprzątnięcia  dzikich wysypisk śmieci, na  których brak, jak się okazało,  nie mogliśmy narzekać. Dzikie wysypiska to nie tylko brzydki obrazek. To przede wszystkim olbrzymie niebezpieczeństwo dla środowiska, dla gleby, dla dziko żyjących zwierząt ,a także nas ludzi, którzy jesteśmy nieodzownym elementem tego środowiska. Poprzez udział w takich akcjach, już od najmłodszych lat, kształtują się w uczniach postawy proekologiczne, skorygują się błędne zachowania w stosunku do środowiska. Zrozumieją oni  również, że ekologia powinna znaleźć się w życiu człowieka na początku piramidy potrzeb, a nie na końcu ,gdyż jest ona pierwotna i niezbędna  do życia każdego człowieka. W końcu planeta Ziemia to nasz wspólny dom.(autor: Izabela Jackiewicz)