Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

UWAGA U P A Ł Y!!!

Oto kilka praktycznych rad, aby skutecznie się przed nimi chronić
Na okna oświetlane przez słońce zawiesić zacienienia, markizy, zasłony lub żaluzje, które mogą zredukować ilość ciepła słonecznego docierającego do domu nawet o 80%.

Oto kilka praktycznych rad, aby skutecznie się przed nimi chronić
Na okna oświetlane przez słońce zawiesić zacienienia, markizy, zasłony lub żaluzje, które mogą zredukować ilość ciepła słonecznego docierającego do domu nawet o 80%.
Odprowadzać ciepło na zewnątrz i utrzymywać chłodne powietrze wewnątrz.
      (Na noc okna otwieramy, na dzień zamykamy)
Ograniczyć do niezbędnego minimum przebywanie w słońcu zwłaszcza w okresie najintensywniejszego działania jego promieni.
Przebywać na najniższym poziomie budynku poza zasięgiem światła słonecznego.
Należy pamiętać, że wentylatory elektryczne nie chłodzą, powodują tylko ruch powietrza.
Spożywać zbilansowane, lekkie posiłki.
Należy regularnie pić duże ilości wody. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na nisko-wodnej diecie, oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinni skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.
Ograniczyć przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.
Należy ubierać się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież, odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
Chronić twarz i głowę poprzez noszenie nakrycia z daszkiem lub rondem.
Unikać zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się.  Należy używać środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności ochrony.
Unikać skrajnych zmian temperatur. Chłodny prysznic natychmiast po przebywaniu w upale, może spowodować wystąpienie efektu hipotermii, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi. Zwolnić tryb życia. Zażywać dużo wypoczynku, aby umożliwić działanie naturalnego systemu chłodzenia organizmu. Dobrze jest poznać objawy dolegliwości termicznych i dowiedzieć się, jak udzielać pierwszej pomocy.
Ulgę przynosi mokry kompres na kark.

Dodatkowe informacje