Kalendarz

styczeń

26

środa

Godzina

Projekty

 

Historia Szkoły

 

Historia oświaty i szkoły w Chrościcach

 

Wieś Chrościce położona jest 4 kilometry na północ od miasta Kałuszyn. Prawdopodobnie była pierwszą z miejscowości obecnej gminy, w której była szerzona oświata szkolna zarówno dzieci jak i młodzieży.
Przed I wojną światową, gdy ta część Polski znajdowała się pod zaborem rosyjskim nauczanie (wg przekazów mieszkańców wsi) było prowadzone w karczmie państwa Czyżewskich. Jeszcze jednak wcześniej żona właściciela dworu, który znajdował się na Pasiekach (teren na zachód od wsi Chrościce) nauczała odpłatnie dzieci bogatszych gospodarzy, bowiem biedniejszych nie było na to stać.
Gdy państwo polskie odzyskało niepodległość, szkoła została umiejscowiona w prywatnym domu Franciszka Mroczka. Ze względu na brak budynku szkolnego przez długie lata nauczanie odbywało się w wynajmowanych izbach, gdzie po zakończeniu zajęć toczyło się zwyczajne życie domowe. Prawdopodobnie w domu Franciszka Mroczka uczyła Krystyna Kamińska. W latach dwudziestych budynek, w którym znajdowała się szkoła spłonął od uderzenia pioruna. Od tego czasu nauczanie odbywało się w domu Władysława Chrościckiego, gdzie zrobiono duże pomieszczenie posiadające 5 okien. 1 września 1929 roku w dwuoddziałowej Publicznej Szkole Powszechnej w Chrościcach podejmuje pracę Stanisław Świątek. Dzięki jego aktywności szkoła stała się miejscem zarówno nauki jak i miejscem rozrywki społeczności lokalnej. Odbywały się tu przedstawienia o tematyce historycznej.
Mimo agresji niemieckiej we wrześniu 1939 roku, szkoła działała dalej. Niemcy wydali zezwolenie na nauczanie, ale tylko do nauki pisania, czytania, liczenia i religii. Zakazane było przekazywanie treści historycznych, geograficznych, które mogłyby wzbudzać patriotyzm i przyczynić się do oporu społecznego. W okresie okupacji pracę w szkole podejmuje pani Ozimska. W 1940 roku szkołę opuszcza Stanisław Świątek, który po śmierci żony obejmuje stanowisko nauczyciela w Kałuszynie.
Razem z zakończeniem okupacji niemieckiej, zakończyło się nauczanie w domu pana Władysława Chrościckiego, bowiem podczas ostrzeliwania wchodzących wojsk radzieckich przez Niemcy, szkoła wraz ze znaczną częścią wsi zostaje podpalona i zniszczona.

Czytaj więcej: Historia Szkoły

Librus Portal

ikona synergia

Imieniny

Imieniny obchodzą: Paulina, Wanda, Tytus

Licznik odwiedzin

Dzisiaj23
Wczoraj26
W tygodniu76
W miesiącu844
Wszystkich53328