Kalendarz

grudzień

6

poniedziałek

Godzina

Projekty

 

AKADEMIA CZYSTYCH RĄK

 
Nr 1 (57) Styczeń/Luty/Marzec 2013
 
 
"Wzorowy uczeń to zdrowy uczeń" - pod takim hasłem przebiegała III edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Akademia Czystych Rąk Carex”, do którego przyłączyła się Filialna Szkoła Podstawowa w Chrościcach. Idea dbania o profilaktykę zdrowia najmłodszych poprzez edukowanie ich w zakresie prawidłowej higieny rąk ma ogromne znaczenie.

Według danych Agencji Ochrony Zdrowia - infekcje układu oddechowego i pokarmowego są jednym z głównych powodów nieobecności dzieci w szkołach, a nieodpowiednia higiena rąk i układu oddechowego przyczynia się do rozprzestrzeniania się tego problemu.

Jednym z najistotniejszych elementów profilaktyki infekcji wirusowych i bakteryjnych jest staranna higiena rąk, która pozwala pozbyć się drobnoustrojów ze skóry rąk i zapobiec ich przeniesieniu. Kierując się zasadą "Lepiej zapobiegać niż leczyć" nauczyciele przeprowadzili cykl zajęć, podczas których dzieci za pomocą quizów, rebusów, zabaw oraz szeregu ćwiczeń i doświadczeń zdobyły podstawową wiedzę, która mamy nadzieje przyczyniła się do wzrostu świadomości dzieci, a także wykształciła w nich odpowiednie nawyki higieniczne, których stosowanie, na co dzień pomoże im skutecznie ustrzec się przed infekcjami. | W ramach akcji "Akademia Czystych Rąk Carex” odbyło się spotkanie z farmaceutką, panią Moniką Wysocką- Kusy z Apteki w Kałuszynie, która w zabawny i ciekawy sposób opowiedziała uczniom o naturalnych siłach obronnych organizmu, o dobrych i złych bakteriach oraz o wirusach. Dzieci zdały sobie również sprawę, że skuteczność działania antybiotyków i innych leków zależy od ich właściwego stosowania. Ostatnią "lekcją" w ramach programu była wizyta w aptece w Kałuszynie, gdzie dzięki uprzejmości p.Moniki Wysockiej- Kusy mogliśmy zwiedzić aptekę oraz jej zaplecze, a także poznać pracę farmaceuty "od kuchni". Największą atrakcją był pokaz sporządzenia leku recepturowego półstałego tzw. maści. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy p.Monice za okazaną życzliwość oraz aktywne włączenie się w naszą profilaktyczną akcje prozdrowotną.  Uczniowie wzięli również udział w konkursie plastycznym "Gdzie były, co robiły Twoje ręce?”, który polegał na przedstawieniu dowolną techniką plastyczną sytuacji, w której ręce miały kontakt z bakteriami. Zajęcia przeprowadzone w ramach "Akademii Czystych Rąk Carex" uświadomiły dzieciom, że nauka prawidłowych nawyków mycia rąk może stać się przyjemną zabawą, połączoną z troską o zdrowie. "W zdrowym ciele z czystymi rękami - zdrowy duch"

 Uwieńczeniem akcji był DYPLOM SZKOŁY CZYSTYCH RĄK, który oprócz zestawu antybakteryjnych mydeł Carex, nasza placówka otrzymała od organizatorów.

 

                                                                                                                  Izabela Jackiewicz

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Librus Portal

ikona synergia

Imieniny

Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Licznik odwiedzin

Dzisiaj16
Wczoraj61
W tygodniu16
W miesiącu192
Wszystkich51605