Kalendarz

grudzień

6

poniedziałek

Godzina

Projekty

 

Pierwszy finał

Nr 47/2012

PIERWSZY FINAŁ

W końcu października bieżącego roku w nowo powołanym Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Mińsku Mazowieckim przeprowadzono finał I Powiatowego Konkursu Przyrodniczo-Ekologicznego adresowanego do uczniów szkół podstawowych powiatu mińskiego. Rangę wydarzenia podniósł niewątpliwie patronat mińskiego burmistrza i nadleśnictwa oraz samo przygotowanie gali przez nauczycielki SP im. M. Kopernika – Agnieszkę Wodzińską, Małgorzatę Szczęsną, Annę Sadurską, Bożenę Polkowską i Małgorzatę Chodorek.

 

Konkurs składał się z dwóch części. Jedna z nich miała formę turnieju wiedzy przeznaczonego dla uczniów klas IV-VI, którego tematem przewodnim były rośliny i zwierzęta lasów polskich w połączeniu z ogólną wiedzą z zakresu ekologii. Druga natomiast to konkurs plastyczny Jestem przyjacielem przyrody adresowany do uczniów wszystkich klas, którego tematyka dotyczyła promocji wypoczynku na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.

                Zaproszenie do udziału w konkursie wraz z regulaminem wysłali do szkół już we wrześniu, co zaowocowało zgłoszeniem 16 placówek. W połowie października wysłali zaś test mający pomóc w wyłonieniu laureata etapu szkolnego, który reprezentował szkołę w finale turnieju.

                I tak do mińskiej Jedynki przybyło 10 spośród 11 młodych pasjonatów, których witała wicedyrektor ZSM-1 Iwona Dróżdż, życząc powodzenia w rozwiązywaniu testu składającego się z 50 pytań.

Wyniki ogłosili w obecności dyrektora Tomasza Ciechańskiego i leśniczego Jacka Wąsowskiego. I tak spośród 36 plakatów promujących wypoczynek na terenie Kampinosu wykonanych przez uczniów klas I-III wyróżnione zostały 2 prace – ośmioletniego Jana Grubka z SP w Kałuszynie i Daniela Szymańskiego z SP w Chrościcach. Trzecie miejsce przyznano Aleksandrze Makowskiej z IIa SP-1, a pierwsze przyznano ośmioletniej Martynie Kowalczyk z SP w Hucie Mińskiej, którą opiekowała się Bogusława Nalazek.

                Zadaniem uzdolnionych plastycznie uczniów z klas IV-VI było wykonanie folderu. Tutaj z 50 nadesłanych prac jury wyróżniło folder Dominiki Adamczyk z Va SP w Wielgolesie, Julii Agnieszki Wronki z VIe SP-3 w Sulejówku i Julii Szklanko z Vc SP-1 w Mińsku. Trzecie miejsce przyznano Elżbiecie Staszel z kl. IV SP w Stojadłach, drugie zajął Kajetan Kędziora z kl. IV SP-6 w Mińsku, a zwyciężyły dwie dziewczynki – Nina Wieczorek ucz. Kl. IV SP w Stojadłach pracująca pod opieką Emilii Wronowskiej oraz Marta Reda z kl. IV SP w Jeruzalu pod opieką Iwony Dawid.

                Jednak najwięcej emocji wzbudziło podsumowanie trurnieju wiedzy. Tutaj trzecie miejsce zajęła Katarzyna Czapska z Vc SP-1 w Mińsku, a drugie wywalczyły dwie uczennice – Alicja Betlej z VIg SP-2 w Mińsku i Emilia Płochocka z kl. V SP w Rudzie. Ekożaczkiem 2012 roku został zaś Piotr Bziuk z kl. VI SP w Jakubowie, nad którego przygotowaniem czuwała Lidia Mitura.

                Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez honorowych opiekunów konkursu oraz Radę Rodziców działającą przy SP-1 w Mińsku. Opiekunom wręczono podziękowania i pogratulowano sukcesu, zapraszając jednocześnie do udziału w przyszłorocznej rywalizacji.

                W konkursie wzięli udział przeważnie ci uczniowie, dla których obcowanie z przyrodą i troska o je stan są nie tylko obowiązkiem, ale przyjemnością i potrzebą. Organizatorzy sądzą więc, ze właśnie takie nagrodzenie zaangażowania i wysiłku włożonych w przygotowanie do rywalizacji w turnieju wiedzy lub wykonanie konkursowej pracy plastycznej, wpłynie na uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej i wychowawczej wszystkich szkól, które zgłosiły się do pierwszej edycji Ekożaczka.

                To już drugi po powiatowym konkurs o tematyce rodem z natury, ale – jak widać – jeszcze nie nastąpiło zmęczenie materiału i nie osłabła chęć ekologicznej rywalizacji. By ją wzmocnić, warto ekożaczka wyposażyć w bardziej emocjonujące nagrody, a może i… statuetkę.

 

Autor: J. Zbigniew  Piątkowski

 

 

 

Librus Portal

ikona synergia

Imieniny

Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Licznik odwiedzin

Dzisiaj21
Wczoraj61
W tygodniu21
W miesiącu197
Wszystkich51610